Martina Kazičková // odborná redaktorka
Partner v MK Training s.r.o. Je praktikom s 20-ročnou praxou, venuje sa praktickému využívaniu pracovnej psychológie v organizáciách, pri vytváraní pracovných tímov a vzájomných vzťahov ich členov, zvyšovaní pracovnej motivácie a vedení tímov.
Veďte ľudí k preberaniu individuálnej zodpovednosti
Čím sú organizácie väčšie, čím neprehľadnejšie sú firemné štruktúry a procesy, tým menší býva vzťah zamestnancov k celku. Ako teda správne nastaviť potrebnú mieru zodpovednosti? Nedávno som sedela v kaviarni a čakala na priateľku. Zabudla som si hodinky a keďže dlho nechodila, spýtala som sa čašníka, ktorý okolo mňa prechádzal, koľko je hodín. „Ja neobsluhujem váš stôl, pošlem kolegu,“ znela jeho odpoveď.
Ako viesť supermanov na pracovisku?
Správajú sa síce ako supermani, ale v skutočnosti nie sú až takí úžasní. Hovorím o zamestnancoch, ktorí sa sami preceňujú. Prinútiť ich k sebareflexii, k tomu, aby prijali kritiku a aby na sebe pracovali, je ozajstnou výzvou pre ich šéfov.
Riaďte váš život efektívne. Máte ho vo svojich rukách
Časový stres, zlá komunikácia, nervózni klienti, problematickí kolegovia, doma podráždený partner či manžel. Máme sklon odvodzovať spokojnosť v práci najmä od negatívnych vonkajších okolností. Neraz však v bežných situáciách zabúdame na to, že sme strojcami svojho vlastného šťastia.
Arogancia neprináša šťastie. V práci ani v súkromí
Nedostatok odborníkov začína byť prízrakom v mnohých firmách. Aj preto sa často na vedúce pozície dostávajú čoraz mladší manažéri. Priveľa pozornosti, veľká zodpovednosť a kompetencie stúpnu mnohým do hlavy. Komu by však nezalichotilo, že je vnímaný ako schopný a perspektívny? Hranica medzi sebaistotou a preceňovaním sa je však veľmi tenká.